piątek , 17 Sierpień 2018
Home / Dlaczego powstają zmarszczki?
Dlaczego powstają zmarszczki?

Dlaczego powstają zmarszczki?

Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta i wymaga zrozumienia działania i budowy naszego organizmu. Skóra człowieka składa się z następujących warstw:

  • naskórek
  • skóra właściwa
  • tkanka podskórna

Te trzy warstwy tworzą naszą skórę i są odpowiedzialne za jej wygląd. Każda z nich spełnia określoną rolę.

Naskórek

Główną funkcją tej warstwy jest ochrona przed czynnikami zewnętrznymi. Inna nazwa tej warstwy to warstwa rogowa naskórka. Ma ok. 0,1 mm grubości i składa się głównie z wody, tłuszczu oraz martwych , złuszczonych komórek naskórka. Wymiana starych komórek na nowe trwa ok. 27 dni. Jest to pierwsza warstwa naszej skóry.

Skóra właściwa

Warstwa ta składa się z dwóch rodzajów tkanek: luźnej oraz twardej zbudowanej z elastyny i kolagenu. Włókna te sprawiają, że nasza skóra jest elastyczna i naciągnięta. W tej warstwie znajdują się także naczynia krwionośne i włókna nerwowe. Jest to najważniejsza warstwa dotycząca zmarszczek – jej dobry stan pomoże odsunąć w czasie pojawianie się wszelkich bruzd.

Tkanka podskórna

Ta warstwa składa się głównie z tkanki tłuszczowej, która dzieli się na fałdy poprzez włókna tkanki łącznej. Kiedy tkanka łączna traci napięcie pojawia się cellulit.

Proces starzenia się skóry jest związany z ogólnym starzeniem się organizmu z biegiem czasu. Nie mamy wpływu na czynniki genetyczne, które warunkują jak bardzo zmarszczki będą naszym problemem, ale możemy wpłynąć na czynniki zewnętrzne, które sprawią, że nasza skóra dłużej będzie wyglądała młodziej.

Czynniki, które powodują powstawanie zmarszczek:

  • promieniowanie słoneczne UV i UVB- nadmierne opalanie się, nawet w solarium powoduje pogorszenie się jakości naszej skóry. Podczas wakacji warto używać okularów przeciwsłonecznych, ponieważ okolice oczu są szczególnie podatne na promienie słoneczne. Powoduje to głównie zmarszczki w postaci tak zwanych kurzych łapek.
  • palenie papierosów oraz inne używki- toksyny w nich zawarte blokują dostęp skóry do składników odżywczych oraz generalnie pogarszają stan cery. Przez to skóra nie ma dostęp udo minerałów a witaminy gorzej się wchłaniają. Pogorszony stan skóry jest bardziej podatny na stałe zmarszczki mimiczne.
  • gwałtowne odchudzanie- odchudzanie spowodowane brakiem składników mineralnych lub wyeliminowaniem z diety ważnego składnika odżywczego powoduje problemy ze skórą, włosami i paznokciami. Nie warto stosować diet głodówkowych lub takich, które nakazują wyeliminowanie całej grupy produktów jak na przykład: węglowodany lub tłuszcze. Każdy składnik jest potrzebny naszemu organizmowi do prawidłowej gospodarki.
  • stresujący tryb życia- stres i nerwy także powodują pogorszenie się stanu cery. Od wielu lat wiadomo, że stres prowadzi do dużych zmian w naszym organizmie. Ciało traci odporność i jest bardziej podatne na choroby a także gorzej wchłania witaminy i składniki odżywcze.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>